Opis
POLSKA 5 DNI
(PIEKARY ŚLĄSKIE-GÓRA ŚW. ANNY-CZĘSTOCHOWA-GIDLE-LICHEŃ-WŁOCŁAWEK-TORUŃ-GIETRZWAŁD-ŚW. LIPKA-WARSZAWA-LASKI)
DZIEŃ 1
Wyjazd godz.07,00 przejazd do Piekar Śląskich . Zwiedzanie sanktuarium (Msza Święta) Kalwaria Piekarska, Radio Piekary. Czas wolny na prywatne modlitwy. Przejazd na Górę Św. Anny. Góra Świętej Anny jest miejscem szczególnym dla Ślązaków z powodu rozegranej tam bitwy podczas III powstania śląskiego. Wizyta w Muzeum Czynu Powstańczego przybliży uczestnikom wydarzenia z trudnej przeszłości regionu. Zwiedzanie klasztoru, Muzeum Czynu Powstańczego, Droga krzyżowa , zwiedzanie Sanktuarium. Przejazd do Częstochowy. Zwiedzanie Sanktuarium na Jasnej Górze. Główną częścią zespołu klasztornego jest barokowa Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Ńajświętszej Marii Panny. W przylegającej do bazyliki Kaplicy Cudownego Obrazu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej uznawany przez kościół katolicki i prawosławny za cudowny. Pozostałością dawnych umocnień klasztoru są charakterystyczne wały jasnogórskie z bastionem. W trakcie pobytu kolacja i udział w Apelu Jasnogórskim. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg .
DZIEŃ 2
Śniadanie i przejazd do Sanktuarium w Gidlach-zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia NMP
cudowną figurką maryjną z XVI w. Przejazd do Kalisza. W Kaliszu odwiedziliśmy Narodowe Sanktuarium św. Józefa, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy świętej, modliliśmy się przed łaskami słynącym obrazem św. Józefa, a także zwiedziliśmy muzeum poświęcone pamięci księży, byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau. Msza święta u Jezuitów w Kaliszu. Przejazd do Lichenia. To właśnie tutaj udał się młody kleryk Stefan Wyszyński, gdy musiał przerwać przygotowania do święceń na potrzeby rekonwalescencji po chorobie płuc. Nawiedzimy jedno z najsłynniejszych sanktuariów Maryjnych w Polsce – Sanktuarium III Tysiąclecia – Świątynię Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Zespół świątynny składa się z kościoła, dzwonnicy i wieży oraz trzech portyków. Po wejściu do świątyni wyłania się ozdobiona pięknymi freskami ściana prezbiterium z ołtarzem głównym. Pomodlimy się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Zobaczymy także pomnik św. Jana Pawła II, kościół św. Doroty, kaplicę Krzyża, Golgotę. Udamy się do lasku w Grąblinie, miejsca objawień Matki Boskiej Bolesnej. Obecnie w miejscu tym znajdują się stacje drogi krzyżowej i kaplice. Zakwaterowanie; obiadokolacja, nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie, Msza Święta w Sanktuarium w Licheniu. Przejazd do Włocławka. Odwiedzimy miasto, w którym kardynał Stefan Wyszyński rozpoczął swoją drogę duchową: najpierw jako uczeń Liceum im. Piusa X, a następnie student w Wyższym Seminarium Duchownym. Okres studiów i zaangażowanie w tworzenie katolickich pism zapowiadały przyszłe zainteresowania Wyszyńskiego kwestiami społecznymi i obroną polskiej racji stanu. Odwiedzimy włocławską katedrę, w której młody Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie 3 sierpnia 1924 roku. Katedra włocławska pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to cenny zabytek - budowana jako jedna z pierwszych katedr gotyckich w państwie polskim, jest miejscem ważnym dla historii Polski i Kościoła, w którego murach znalazło się wiele wyjątkowych dzieł sztuki. Po ukończeniu studiów Stefan Wyszyński pełnił funkcję włocławskiego wikariusza przy katedrze, profesora seminarium, a po wojnie dołożył wszelkich starań do jak najszybszej odbudowy zniszczonego Seminarium Duchownego we Włocławku, stając się zarazem jego rektorem. W pobliżu katedry zobaczymy budynek Wyższego Seminarium Duchowne we Włocławku, które jest jednym z najstarszych w Polsce - zostało założone 16 VIII 1569 r. Okazały frontowy budynek powstał w latach 1899-1900. W okresie międzywojennym placówka włocławska wyróżniała się wysokim poziomem kształcenia. W dniu 7 października 1939 r. okupant hitlerowski aresztował wszystkich profesorów i 22 alumnów. Większość z nich zginęła śmiercią męczeńską w obozie w Dachau. Dzięki staraniom Stefana Wyszyńskiego już w maju 1945 roku seminarium powróciło do Włocławka. Modlitwa w miejscu męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Przejazd do Torunia. Spacer po Starym Mieście, podczas którego zobaczymy z zewnątrz m.in.: Bramę Klasztorną, Krzywą Wieżę, mury obronne Dom Mikołaja Kopernika, Katedrę św. Janów, pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Kamienicę Pod Gwiazdą, Piernikową Aleje Gwiazd. Następnie przejazd do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Przejazd w kierunku Gietrzwałdu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie, zwiedzanie GIETRZWAŁDU – zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, (Msza Święta), spacer do cudownego źródełka. Przejazd do ŚWIĘTEJ LIPKI. Zwiedzanie z przewodnikiem barokowego kościoła z XVII w. Powrót do Gietrzwałdu, pobyt popołudniowy w Sanktuarium. Obiadokolacja i wieczorek przy muzyce. Nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie, przejazd do Warszawy. Przejazd do kościoła pw. Sw. Stanisława Kostki na Żoliborzu. To tutaj bł. Ksiądz Jerzy Popiełuszko w czasie nocy stanu wojennego odprawiał Msze Święte za Ojczyznę. Jego męczeńska droga doprowadziła Polskę do niepodległości. Modlitwa przy grobie bł. Ks. Jerzego. (Msza Święta) Następnie udamy się do centrum stolicy. Wizyta w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela-miejsce pochówku Prymasa. Czas wolny na warszawskiej starówce. Następnie zwiedzanie-Rynek Staromiejski, Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim ( z zewnątrz) i kolumną Zygmunta, Warszawska Syrenka, a także najbardziej reprezentacyjna część miasta , min. Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza. Przejazd do Wilanowa i zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej. Na zakończenie wizyta w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Przejazd do podwarszawskiej wsi Laski, w której podczas powstania warszawskiego przebywał ks. Stefan Wyszyński, pełniąc funkcję kapelana Grupy AK Kampinos. Zobaczymy m.in. kościół pw. Matki Bożej Królowej Meksyku z lat 80. XX w., kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej z 1925, następnie wyjazd w drogę powrotną. Powrót w godzinach porannych dnia 6tego.
Cena:
- Cena 1200,00 złotych (przy grupie 51-58 + opiekun duchowy)
Cena zawiera:
- przejazd autokarem klasy lux(wc, klimatyzacja, dvd)
- 4 noclegi w hotelu
- wyżywienie- 4x śniadanie, 4 x obiadokolacja
- opiekę pilota-przewodnika
- przewodników lokalnych
- zestawy TOUR GUIDE, oraz wszelkie koszty realizacji programu
- wieczorek przy muzyce
- ubezpieczenie NW/KL